Kilka miesięcy
temu, na łamach tego bloga, opisywałem korzyści zdrowotne płynące
z picia piwa. Dziś dowiecie się nieco więcej na temat wermutu,
czyli wina, wzmacnianego zarówno o dodatkowy alkohol, jak i o kilka
magicznych ziół, które nadają mu niesamowitego smaku i
właściwości zdrowotnych.
Wermut to lekarstwo, które stało się winem
Istnieje wiele metod na wyciąganie z surowców ziołowych substancji aktywnych, a jedną z nich, jest maceracja w alkoholu. Z tego powodu, wiele preparatów na półkach w sklepach zielarskich to wyciągi alkoholowe. Można do nich zaliczyć między innymi takie specjały, jak-
Amol,
-
Aromatol
-
Preparaty Ojca Grzegorza Sroki (np. Pectobonisol)
-
Wszelkiego rodzaju „kropelki”, takie, jak krople
żołądkowe
-
Zioła szwedzkie Marii Treben (dostępne w formie suszonych
ziół, do zalania alkoholem)
-
Wódka żołądkowa gorzka i miętowa
-
Metaxa
-
Absynt
-
Becherovka
-
Jagermeister
-
Nalewki ziołowe, przygotowywane przez naszych rodziców i
dziadków
W internecie znalazłem opinie, że nazwa wermut pochodzi od niemieckiego słowa piołun, jednak empirycznie sprawdziłem, że w smaku, raczej bliżej mu do mocnego, czerwonego wina, niż do absyntu.
Wino leżakuje kilka miesięcy z przyprawami i ziołami, a następnie jest wzmacniane o cukier i alkohol. Zawartość procentowa alkoholu w wermucie, to około 15 – 18%, co oznacza, że jest to trunek dość mocny i stosowany raczej do drinków. Wyższa zawartość alkoholu oznacza także dłuższą trwałość trunku po otwarciu.
Jakie korzyści zdrowotne daje wermut?
Wermut podobne składniki, jak wino, z którego powstał. W przypadku wina czerwonego, będą to przede wszystkim polifenole, zmniejszające ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych, takich, jak zawał czy wylew.Właściwości wermutu w dużej mierze wynikają z tego, jakie zioła on zawiera. W większości przypadków, są to zioła gorzkie, poprawiające trawienie, dzięki którym, poprawiamy apetyt i trawienie. Z tego powodu, wermut może być dobrym wyborem po posiłku.
W skład wermutu wchodzą takie zioła, jak:
-
anyż
-
gałka muszkatołowa
-
rumianek
-
trawa cytrynowa
-
lukrecja
-
mięta
-
skórka cytrynowa
-
szafran
-
szałwia
-
tymianek
-
piołun
-
a nawet karczoch!
W przypadku win typu grzaniec, czynnikiem wpływającym na większe stężenie substancji aktywnych wpływa wysoka temperatura.
Kto powinien zainteresować się winem typu wermut?
Wino wermut w niewielkich dawkach, może być dobrym wyborem dla osób, które borykają się z problemami z trawieniem. Świetnie nadaje się, jako aperitiff przed posiłkiem.Pamiętajmy o tym, że alkohol w każdej (nawet posiadającej wiele właściwości zdrowotnych) postaci, jest uzależniający i może nieść ze sobą szereg niepożądanych efektów. Martini wstrząśnięte nie zmieszane, połączone z ginem, jest kojarzone z Jamesem Bondem.
Wermut, w przeciwieństwie do absyntu, nie ma tak gorzkiego smaku oraz psychodelicznych właściwości, dzięki czemu, może częściej gościć na naszych stołach. Polecam w malutkich ilościach.
Komentarze
Prześlij komentarz