Najważniejsze zioła wspomagające pracę tarczycy


Tarczyca to jeden z najważniejszych organów, jeśli chodzi o nasz metabolizm oraz kontrolowanie różnych procesów w organizmie. Jednocześnie, u wielu ludzi dochodzi do zaburzeń jej pracy, które objawiają się na dwa sposoby – jako niedoczynność oraz nadczynność tarczycy.
W przypadku nadczynności tarczycy, dopadają nas takie objawy, jak ciągłe chudnięcie mimo prawidłowego odżywiania, bezsenność i zbyt szybka praca serca. Gdy chorujemy na niedoczynność tarczycy, jesteśmy ospali i łatwo tyjemy.

Leczenie poważnych dolegliwości tarczycy, wymaga konsultacji z lekarzem, jednak dzięki odpowiedniej diecie i wspomaganiu się ziołami, można dłużej utrzymać jej prawidłowe funkcjonowanie. Do wielu zaburzeń w pracy tarczycy dochodzi wtedy, gdy w naszej diecie brakuje substancji, które są następnie przekształcane na hormony tarczyczy. Tarczyca choruje także wtedy, gdy dochodzi do nieprawidłowości w pracy układu immunologicznego.

Na jakie aspekty życia wpływa tarczyca?

Tarczyca wpływa między innymi na :
  • Prawidłową syntezę białka.
  • Właściwą pracę serca
  • Prawidłowy metabolizm
  • Przemianę beta-karotenu w witaminę A
  • Zdrową prace mózgu
  • Zdrowie seksualne
Gdy tarczyca pracuje nieprawidłowo, odbija się to na naszym całym organizmie. Jeśli zauważyłeś u siebie pierwsze objawy jej nieprawidłowego funkcjonowania, skonsultuj się z lekarzem.

Ponizej wymienam kilka ziół, które mają pozytywny wpływ na tarczycę.

Jod – jako jedyny z zestawienia nie jest ziołem, natomiast nie można go pominąć, ze względu na bardzo silne działanie na tarczyce. Jod pobudza wydzielanie hormonów tarczycy. Można go znaleźć w takich produktach, jak wodorosty, morszczyn, jajka, mięso, ryby oraz ziemniaki. W Polsce sprzedawana jest także sól jodowana, co jest kontrowersyjne, ale daje też ogólne korzyści dla społeczeństwa.

Morszczyn – zawiera bardzo dużą dawkę jodu, który normuje pracę tarczycy. Stosuje się go w niewielkich ilościach. Moim zdaniem, to jedno z dwóch najgorzej smakujących ziół (drugim jest piołun). Z tego powodu, warto wybrać go w formie tabletek.

Nasiona lnu – len zawiera kwasy omega-3, które hamują stany zapalne, będące poważnym zagrożeniem dla zdrowia tarczycy. Len zapobiega także zaparciom oraz chroni układ pokarmowy, za pomocą śluzu. Stosuje się go często także przy wrzodach. Jeśli zależy Ci na dużej zawartości kwasów omega-3, dobrym wyborem jest także olej lniany (do stosowania na zimno).

Imbir – zawiera cenne minerały, które wspomagają funkcjonowanie tarczycy. Znajdziesz w nim mieędzy innymi magnez, cynk oraz potas. Imbir zmniejsza także stany zapalne, które nie pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.

Jeżówka – to zioło wzmacniające odporność, które najczęściej stosuje się przez około 2 tygodnie, a następnie robi się przerwę o takiej samej długości. Następnie ponawia się kurację. Jeżówka może być stosowana także na tarczycę, ponieważ zmniejsza jej aktywność. Uwaga – stosowanie jeżówki lekarskiej, wymaga uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Lukrecja – lukrecja normuje pracę tarczycy, pozwalając zmniejszyć uczucie zmęczenia oraz rozdrażnienia, towarzyszące dwóm typom dolegliwości. W jej skład wchodzi kwas glicyryzynowy, który spowalnia rozwój nowotworów. Lukrecja nie może być stosowana zbyt długo, szczególnie w dużych dawkach ,bo może prowadzić do niedoboru potasu i innych minerałów.

Olej z wiesiołka – nieco zapomniany suplement, który zawiera dużą ilość aminokwasów oraz kwasów omega-3 i omega-6. Można go dodawać do potraw przede wszystkim przy nadczynności tarczycy. Jego działanie polega na zmniejszeniu intensywności stanów zapalnych oraz uzupełnieniu niedoboru witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Pokrzywa – pokrzywa może być stosowana zarówno przy nadczynności, jak i przy niedoczynności tarczycy. Jej działanie polega na uzupełnieniu niedoboru ważnych minerałów i witamin. Pokrzywa może być stosowana zarówno jako napar, jak i w formie tabletek. W sieci można znaleźć także mnóstwo przepisów na smaczne potrawy z pokrzywy.

Żeń-szeń syberyjski – to roślina o wszechstronnym działaniu, która pomaga zarówno w nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy. W tym drugim przypadku, żeń-szeń poprawi nasze samopoczucie i doda energii. W przeciwieństwie do kawy, żeń-szeń nie daje negatywnych efektów, w postaci rozdrażnienia czy wypłukiwania minerałów z organizmu.

Czarny orzech – zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego łupiny orzechów włoskich brudzą ręce? Ta właściwość wynika z dużej zawartości jodu i jest jeszcze silniejsza w przypadku czarnych orzechów (stosowanych także w celu leczenia pasożytów). Można przyjmować go w formie nalewki lub kapsułek.


Komentarze

  1. Mam nadczynnosc tarczycy.Diagnoza z lutego tego roku. Dostalam tabletki ale zle sie po nich czulam. Przerzucialm sie na alternatywna metode leczenia.Czuje sie swietnie i nie chce wracac do tabletek,ale dzis dowiedzialam sie ze czeka mnie kuracja jodem radioaktywnym.
    Czy mozna tego uniknac? Raczej sie nie zgodze. Biore witaminy i niewielka dawke jodu zawartego w sea kelp-tabletki.Wrocila mi witalnosc i nie mam juz zadnych z tych objawow ktore mialam.Dziekuje za artykul.Akurat dzisiaj kiedy lekarz oswiadczyl ze nie mam wyjscia i musze przyjac radioaktywny jod.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz