10 sposobów na zgrabne ciało

Każda kobieta marzy o idealnej sylwetce. Niestety wyzwania dnia codziennego nie zawsze umożliwiają nam wygospodarowanie chociażby godziny przeznaczonej na wizytę na siłowni. Jak w prosty sposób zadbać o swoją sylwetkę? Oto kilka sprawdzonych porad.

  1. Od nawyku do sukcesu
Pierwszym krokiem do smukłej sylwetki jest wytworzenie w sobie nawyku spożywania 5 porcji dziennie. Niezwykle ważne jest, aby spożywać je o określonych godzinach. Wtedy organizm lepiej uwalnia energię i nie magazynuje kalorii w obawie, że mogą być nam potrzebne na później. Tak dzieje się, kiedy jemy tylko 2-3 razy dziennie w dużych porcjach. Spożywanie co najmniej 5 mniejszych posiłków dziennie działa wspomagająco na metabolizm. Ostatni posiłek powinien być zjedzony co najmniej 2 godziny przed tym, jak położymy się spać. Ponadto pamiętajmy, że owoce jemy co najwyżej do godziny 18. Później nasz metabolizm zwalnia i zmagazynuje energie, którą dostarczymy wraz z przekąską.
  1. Pij wodę!
Nasz organizm potrzebuje ok. 2-2,5 litra wody dziennie. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Wypicie szklanki wody przed posiłkiem sprawi, że zjemy mniej (żołądek zwiększy swoją objętość). Jeśli przyjmujemy zbyt mało wody, wówczas organizm stara się ją zmagazynować. Skutkuje to wyższą wagą, obrzmieniem i opuchnięciem ciała. Wówczas należy niezwłocznie zwiększyć przyjmowanie płynów. Proces przywrócenia odpowiedniego nawodnienia ciała zajmie kilka dni, ale pewne jest, że wszystko wróci do normy. Co więcej, woda poprawia metabolizm. W nawodnionych komórkach reakcje biochemiczne zachodzą szybciej.
  1. Zamień ciastka na owoce
Kolejnym krokiem do sukcesu jest zamiana przetworzonych słodyczy na naturalnie słodkie, niskokaloryczne przekąski. Należy zapamiętać, że im jedzenie bardziej jest przetworzone, tym więcej pustych kalorii dostarcza do naszego organizmu. Rozwiązaniem może być zamiana czekoladowych batonów i chipsów na owoce i warzywa. Doskonale sprawdzą się tu np. marchewka pokrojona w słupki, domowe chipsy pietruszkowe lub jabłkowe albo zdrowe domowe ciasteczka owsiane. Pamiętaj, im bardziej żywność jest przetworzona, tym więcej kalorii dostarcza do naszego organizmu.
  1. Ogranicz spożywanie cukru
Warto zrezygnować ze słodzenia kawy i herbaty. Należy też zminimalizować lub całkowicie wykluczyć spożywanie słodzonych napojów lub soków. Zamiast nich pij wodę mineralną lub źródlaną. Nie ważne czy będzie ona gazowana, czy nie. To Twój wybór. Faktem jest, że w ciągu 2 tygodni nasz organizm odzwyczai się od spożywania nadmiernie słodzonych napojów. W kuchni, zamiast słodzić ciasto szklanką cukru, dodaj do niego miód. Zamiast kupować w sklepie sok, wyciśnij go samodzielnie w domu. Zaoszczędzisz pieniądze i dostarczysz do swojego organizmu niezbędnych składników odżywczych oraz błonnika pokarmowego.
  1. Wspomagaj swój metabolizm
Idealnym sposobem jest wypicie rano szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny. Działa to zbawiennie na metabolizm poprzez wspomaganie produkcji soków trawiennych. Oprócz wspomaganie trawienia, przyczynia się też do usuwania toksyn z organizmu oraz jest doskonałym źródłem błonnika pokarmowego.
  1. Spożywaj błonnik pokarmowy
Błonnik pokarmowy powinniśmy dostarczać sobie regularnie poprzez spożywanie warzyw, owoców oraz produktów zbożowych, zwłaszcza tych pełnoziarnistych, czyli z grubego przemiału. Działa on pozytywnie na organizm. Wspomaga pracę układu pokarmowego, potęguje uczucie sytości, zwiększa wydalanie tłuszczu z organizmu. Zbyt mała ilość błonnika w organizmie przyczynia się, między innymi, do powstawania zaparć, a także chorób cywilizacyjnych takich jak hemoroidy czy wrzody.
  1. Wprowadź dietę pudełkową
Zamiast kupować w pracy lub szkole drugie śniadanie zrób je sam w domu. Będziesz mieć pewność, że spożywasz zdrowy, zbilansowany posiłek. Należy zrezygnować z częstego spożywania posiłków typu fast food. Najlepiej ograniczyć takie przyjemności do 1 razu na 2 tygodnie.
  1. Zamień autobus na spacer
Na wygląd naszego ciała ogromny wpływ wywiera ruch. Jeśli tylko możesz, zdecyduj się zamienić środki transportu na własne nogi. Spacer to najłatwiejsza forma aktywności fizycznej. Doskonale wpływa na pracę mózgu, odporność oraz na wgląd. Podczas chodzenia angażujemy wiele partii mięśni, dzięki temu spalamy zbędne kalorie. Możemy zdecydować się na uprawianie chodu z kijkami, tzw. Nordic walking lub trening interwałowy, czyli przemienny chód i bieg. Z czasem zwiększaj intensywność swoich spacerów, zmieniaj otoczenie i podłoże. Aby uzyskać optymalne efekty wystarczy tylko 30 min dziennie. Inne opcje to bieganie, rower, łyżworolki… Każda regularna aktywność fizyczna doskonale wpłynie na sylwetkę.
  1. Ćwicz w domu
Jeśli 30 minut ćwiczeń dziennie to wciąż za dużo, zdecyduj się na wprowadzenie tzw. wyzwań. Polegają one na wykonywaniu danej liczby powtórzeń wybranego ćwiczenia każdego dnia. Wszystko zależy od tego, na jakiej części ciała chcemy się skupić. Wyzwania takie trwają najczęściej 30 dni. Wiele przykładowych szablonów i rozpisek znajduje się w Internecie. Dobrym rozwiązaniem jest popularny ostatnio trening „tabata”. Jest to trening interwałowy, w czasie którego w rytm specjalnej muzyki z dużą intensywnością wykonujemy dany układ ćwiczeń. Jego zaletą jest niewątpliwie to, że trwa tylko 4 minuty. Należy jednak pamiętać, aby wykonywać taki trening raz na 2-3 dni.
  1. Kosmetyki w służbie zgrabnego ciała
W domowym zaciszu używaj peelingów i kremów ujędrniających, np. z kawą. Na rynku dostępne są też kremy i żele wyszczuplające. Regularna aplikacja takich kosmetyków pomoże pozbyć się cellulitu oraz widocznie ujędrni i wygładzi skórę na brzuchu, udach, pośladkach i piersiach. Można zdecydować się też na wizytę w salonie kosmetycznym lub spa i wykupienie serii zabiegów ujędrniająco-nawilżających.
Aby mieć zgrabne, zadbane ciało wcale nie trzeba katować się dietami i codziennymi wizytami na siłowni. Wystarczy tylko wprowadzić do swojego życia kilka prostych zasad. Kluczem do sukcesu jest regularność, systematyczność i dobre chęci.





Komentarze