Jak działa olejek Manuka - hit z Nowej Zelandii?

 Olejek Manuka wytwarza się z liści i małych gałązek drzewa Manuka (Leptospermum scoparium), rosnącego w Nowej Zelandii. Maorysi używają olejku Manuka, kory i soku z tej rośliny, a także herbaty i okładów z liści. Te surowce są znane od wieków, jako środek leczniczy na wiele problemów zdrowotnych.

Ostatnie badania wskazują, że olejek Manuka zawiera wiele substancji (których nazw nie będę przytaczał, ze względu na ich skomplikowanie), które mają bardzo silne działanie antybakteryjne. Badania wykazały także działanie przeciwgrzybicze, antyseptyczne i przeciwwirusowe. Nic dziwnego, że olejek Manuka jest często stosowany w nowoczesnych produktach do ochrony skóry, takich, jak olejki do ciała, lotiony na trądzik, mydła i szampony.

Jakie są korzyści ze stosowania olejku Manuka?

Dzięki swojej aktywności przeciwbakteryjnej, przeciwgrzybiczej, przeciwwirusowej, antyseptycznej i przeciwzapalnej, olejek Manuka pomaga w wielu dolegliwościach.
Olejek Manuka jest używany między innymi w schorzeniach reumatycznych, bólach mięśni i stawów, bólach pleców, stanach zapalnych stawów, kontuzjach i w łupieżu. Pozwala pozbyć się pcheł i wszy, zmniejsza nieprzyjemny zapach ciała, ma korzystny wpływ na zatoki. Inne zastosowania olejku z drzewa Manuka to zapalenie dziąseł, biegunka, czerwonka, choroby układu moczowego, infekcje skórne, problemy ze stopami (stopa sportowca), choroby paznokci i nadmierne pocenie stóp powiązane z nieprzyjemnym zapachem.
Olejek jest często stosowany w aromaterapii, by zmniejszyć napięcie i przygnębienie. Ostatnie badania wskazują na to, że olejek Manuka może być pomocny przy leczeniu zakażenia gronkowcem złocistym. i bakteriami gram-dodatnimi, a także w różnych rodzajach grzybic.

Zastosowania olejku Manuka

Stopa sportowca i grzybica paznokci
Olejek Manuka jest skutecznym środkiem bakteriobójczym, niszczącym drożdże i grzyby, które są powiązane z występowaniem stopy sportowca i innych problemów ze stopami. Znakomitym sposobem na ograniczenie dolegliwości, jest aplikowanie olejku Manuka bezpośrednio na zaatakowane miejsca dwa razy dziennie i następnie nałożenie skarpetek lub zrobienie opatrunku. Można także moczyć stopy w wodzie z olejkiem Manuka, co spowolni rozwój grzybów. Aby zrobić taki roztwór, powinieneś dodać 10 kropli olejku do 2 litrów letniej wody i następnie moczyć w tym nogi przez 15 minut. Rób to 5 dni w tygodniu.
Aromaterapia z olejkiem Manuka
Olejek Manuka ma nie tylko działanie przeciwbakteryjne - jest wiele badań, które potwierdzają jego efekt wyciszający i relaksujący. Według specjalistów od aromaterapii z Niemiec, olejek Manuka jest korzystny dla osób, które cierpią na nadmierny stres, przygnębienie lub mają nadwrażliwy układ nerwowy.
Odświeża i rozjaśnia umysł, ma działanie uspokajające i dodaje odwagi. Olejek Manuka pozwala także rozluźnić nerwy w zewnętrznej warstwie skóry. Gdy rozpylasz go w powietrzu, nie tylko czujesz się lepiej, ale także możesz pozbyć się niebezpiecznych patogenów. Składniki olejku doskonale komponują się z olejkiem cytrynowym, z czerwonej pomarańczy i mandarynki, tworząc relaksującą, budująca kompozycję, która pozwoli zregenerować ciało i umysł. Gdy masz gorsze samopoczucie i jesteś zestresowany, po prostu zapal kominek do aromaterapii i wkropl do wody kilka kropli tego olejku. Szybko poczujesz poprawę nastroju. Głębokie oddychanie rozluźnia napięte mięśnie. Możesz także włączyć swoją ulubioną muzykę.

Bóle pleców i schorzenia reumatyczne
Mieszkańcy Nowej Zelandii używali olejku Manuka na bóle stawów i sztywne stawy, a także na nadmierne napięcie mięśni i ich bóle, bóle pleców i bóle związane ze stanami zapalnymi. Jeśli chcesz pozbyć się sztywności, stanów zapalnych i bólów mięśni, powinieneś masować je letnim olejkiem Manuka. Inną metodą jest kąpiel w wodzie z kilkoma kroplami olejku. Dodaj około 10 - 15 kropli olejku Manuka do wanny. Kąpiel powinna trwać 15 - 20 minut. Tę metodę można stosować od 3 do 4 razy w tygodniu.
Zmniejszanie nieprzyjemnego zapachu ciała i stóp
Temu olejkowi przypisuje się także zmniejszanie nieprzyjemnego zapachu stóp i ciała. Jeśli chcesz zamaskować zapach potu, dodaj 3-4 krople olejku Manuka do płynu do kąpieli, albo 10 kropli do wanny. By zlikwidować nieprzyjemny zapach stóp, umyj je mydłem z dodatkiem olejku Manuka i następnie mocz je w 2 litrach wody z dodatkiem 6 - 8 kropli olejku.
Możesz też zrobić roztwór olejku i nakładać go na stopy - w szczególności między palcami. Jeśli będziesz robił to każdego dnia, zlikwidujesz nie tylko zapach, ale także zmniejszysz ryzyko występowania infekcji grzybiczych, które go powodują.
Łupież i wszawica
Olejek Manuka jest używany także jako środek dermatologiczny na łupież, swędzenie skóry, pchły i wszy. Bardzo dobrym rozwiązaniem problemu z łupieżem i swędzącą skórą głowy, a także pasożytami skóry, jest dodanie olejku Manuka w ilości 2 - 3 krople do szamponu, który zwykle używasz, a także do odżywki.
Dodaj go po wylaniu szampon na dłoń i następnie umyj normalnie włosy. Dwie krople olejku Manuka możesz rozpuścić w organicznym oleju kokosowym i następnie masować nim skórę głowy i włosy przez 15 - 20 minut. Potem weź prysznic i dokładnie zmyj odżywkę.
Zatoki nosowe i choroby z oddychaniem.
Ostatnie badania wykazują, że wdychanie olejku Manuka ma korzystne działanie dla osób z problemami z zatokami nosowymi, astmą, grypą i przeziębieniem, a także przy zapaleniu oskrzeli. Najprostszym sposobem jest zagotowanie wody w garnku i dodanie do niej olejku Manuka, a następnie jego wdychanie przez 4 - 5 minut. Najlepiej jest nakryć głowę ręcznikiem, by aromat nie uciekał. W ten sam sposób możesz użyć także liści Manuka, jeśli uda Ci się je kupić.
Problemy skórne
Badania kliniczne wykazały, że olejek Manuka ma silne działanie przeciwbakteryjne na wiele mikroorganizmów. Może być pomocny w szeregu dolegliwości - w takich chorobach, jak:
  • trądzik
  • krosty
  • wysypka
  • swędzenie
  • niewielkie rany
  • otarcia naskórka
  • egzema
  • łuszczyca
  • stłuczenia i otarcia
  • poparzenia słoneczne
  • ugryzienia owadów
  • wrzody i czyraki
  • odleżyny
Najlepiej jest używać rozcieńczonego olejku Manuka w okolice zmiany - dawkowanie to trzy - cztery razy dziennie. Osoby z trądzikiem mogą dodać 1 lub 2 krople olejku do swojego żelu do mycia twarzy i kremu nawilżającego. Gdy na skórze pojawiają się pęcherze, lepiej jest zastosować na nie kompres z rozcieńczonego olejku. Olejek Manuka ma także działanie bakteriobójcze, hamuje także przenikanie toksyn do skóry i zmniejsza reakcję alergiczną z powodu ugryzień. Jego działanie znieczulające i przeciwzapalne wpływa na zmniejszenie podrażnienia, wywołane przez ukąszenia owadów i zadrapania. Gdy ugryzie Cię owad, jak najszybciej użyj roztworu olejku Manuka na tę okolicę. Olejek o stężeniu 100% będzie zbyt mocny i może podrażnić skórę.

Problemy z drogami moczowymi
Herbata z liści krzewu Manuka ma skuteczne działanie na stany zapalne pęcherza moczowego i dróg moczowych. Należy ją pić 2 - 3 razy dziennie. Herbata powinna zaparzać się od 5 do 7 minut.
Jakie są działania uboczne olejku Manuka?
W większości przypadków nie pojawiają się żadne działania niepożądane olejku Manuka. Przed jego zastosowaniem warto sprawdzić, czy nie mamy na niego alergii. Jeśli zauważyłeś, że po jego użyciu pojawiła się wysypka lub swędzenie, przestań od razu używać olejku i skonsultuj się z lekarzem.
Jaka forma olejku Manuka jest najlepsza?

Olejek możesz kupić w większości sklepów zielarskich i niektórych aptekach. Najlepiej, jeśli jest dostępny w czystej formie. Znajdziesz go także jako dodatek w innych produktach, takich, jak żele do mycia ciała i dłoni, mydła, szampony i odżywki, maski do twarzy, peelingi, środki oczyszczające twarz i kremy. Za każdym razem zwracaj uwagę, czy producent określa, jak dużo olejku z Manuka znajduje się w preparacie.
Szukasz dobrego olejku? Rzuć okiem na tę stronę - moim zdaniem, to jeden z najlepszych olejków Manuka na rynku. 

Komentarze

  1. Jaka jest różnica w działaniu olejku manuka w porównaniu do miodów manuka ? Na jakie schorzenia powinno się stosować moidy ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Olejek manuka to absolutny hit o niesamowitych właściwościach odżywczych!

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy artykuł, dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
  4. To jest interesujące. Dobre zdjęcia.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz