Ciekawostka na dziś - ocet jabłkowy - zakwasza czy oczyszcza?

Według tajemniczej diety odkwaszającej, powinniśmy unikać wszystkiego, co zawiera substancje kwasowe. Takim składnikiem jest też ocet jabłkowy, którego zalety wychwalają zarówno naukowcy, jak i osoby, które go stosowały. 
Zalety octu jabłkowego doceniane są często przez osoby odchudzające się. Jednakże jego pozytywne właściwości nie kończą się jedynie na regulowaniu masy ciała. Aktualne badania donoszą, że ocet jabłkowy jest zdrowy dla całego ustroju.

W occie jabłkowym znaleźć można składniki takie jak:

  • minerały (sód, magnez, potas, fosfor, krzem, siarkę, wapń)
  • polifenole
  • flawonoidy
  • pektyny
  • kwasy (mlekowy, cytrynowy, octowy)

To bogactwo składników mineralnych sprawia, że ocet jabłkowy może być z powodzeniem stosowany w przypadku schorzeń wynikających z niedoborów. Najważniejsza wydaje się być jednak duża zawartość potasu, który odpowiada za wzrost i regenerację organizmu, a także wykazuje działanie bakteriobójcze.

Korzyści ze stosowania octu jabłkowego


Regularne stosowanie octu jabłkowego może nam pomóc we wzmacnianiu organizmu, w przypadku, kiedy cechujemy się częstą zachorowalnością na grypę, przeziębienia i infekcje. Dobre działanie wykazuje również w przypadku borykania się ze skurczami, problemami dermatologicznymi czy bólami kostno-stawowymi. Ocet jabłkowy pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową organizmu i mimo, że charakteryzuje się kwaśnym smakiem, to działa na organizm alkalizująco, a więc niweluje niekorzystne zakwaszenie tkanek.

Ocet jabłkowy pomaga w przypadku anginy, astmy (stosowany do nacierania w postaci czystej), bólów głowy (nacieranie w rozcieńczeniu z wodą) oraz w dermatozach. W przypadku dermatoz stosujemy tonik do przemywania skóry, który składa się z octu jabłkowego, wywaru z korzenia łopianu i oliwy z oliwek, w równych proporcjach. Ponadto ocet jabłkowy wskazany jest również w przypadku skurczów mięśni, nudności, ran na skórze oraz zaburzeń trawienia.

Ocet jabłkowy a odchudzanie


Ocet jabłkowy popularnie stosowany jest na odchudzanie, jednak jego działanie w tym względzie polega przede wszystkim na odwadnianiu organizmu. W większości przypadków ponadprogramowe kilogramy mogą nie być wynikiem zgromadzenia samego tłuszczu, ale również wody w tkankach. Ocet jabłkowy we wczesnej fazie odchudzania pomaga usunąć tą wodę. Prawdą jest jednak, że potrafi on przyspieszyć spalanie tłuszczu w oraz zwiększyć tempo przemiany materii, poprzez usunięcie toksyn z organizmu. To działanie jest jednak bardzo delikatne i samo spożywanie octu jabłkowego nie jest sposobem na efektywne odchudzanie. Ocet w nadmiarze może wywołać podrażnienie śluzówki żołądka i wywołać wrzody.

Ocet jabłkowy stosować można, jako dodatek do zimnych sosów, sałatek czy twarożku, bądź po rozpuszczeniu w przegotowanej wodzie. W przypadku picia roztworu z octem jabłkowym zaleca się rozcieńczenie 2-4 łyżeczek w ½ szklanki wody i dodanie odrobiny miodu.
Zapraszam do przyłączania się do bloga na Facebooku - dzięki temu będziesz miał stały dostęp do świeżych informacji na temat zdrowia. 


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Komentarze

  1. "Ocet jabłkowy pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową organizmu i mimo, że charakteryzuje się kwaśnym smakiem, to działa na organizm alkalizująco, a więc niweluje niekorzystne zakwaszenie tkanek."

    Jak to możliwe, że w innym miejscu (niedziela, 30 listopada 2014) pisze Pan, że nie ma czegoś takiego jak zakwaszenie organizmu. Jak to rozumieć?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zakwaszenie można rozumieć na różne sposoby - można skutecznie zmienić na przykład pH moczu, pijąc sok z żurawiny (co stosuje się z powodzeniem w kuracji ZUM), ale pH całego organizmu (jak to podaje Robert Young), moim zdaniem się nie da. Czasem jest jednak tak, że organizm domaga się "kwaśnego" albo "zasadowego" - czujemy, że w organizmie brakuje określonych pierwiastków. Małe dzieci wtedy potrafią zjadać wapno lub farbę ze ściany.

      Usuń
    2. Nie wiem o którą poprzednią wiadomość chodzi ale ocet jabłkowy nie zakwasza organizmu, nie w odpowiednich ilościach. Jego właściwości są naprawdę rewelacyjne, posiada moc składników i jest przydatny w wielu problemach. przykładowo: http://www.biomedical.pl/uroda/otylosc-przyprawa-ktora-leczy-ocet-jablkowy-36.html a miałam jeszcze gdzieś wątek, z dużą ilością dyskusji, gdzie wiele osób, kobiet, mężczyzn chwaliło sobie działania octu, który przy okazji pomógł pozbyć się stanu zakwaszenia organizmu, bądź też go uniknąć. Wiele rzeczy działa korzystnie i jednocześnie nie korzystnie w zależności od ilości :) a co do dzieci i zjadania wapnia to przyznam, jestem zaskoczona - o tym nie słyszałam :) ale ocet jest rewelelacja!

      Usuń

Prześlij komentarz