Zaparcia są powszechnym problemem - choruje na nie połowa kobiet i jedna czwarta mężczyzn. Dotyczą one zarówno dzieci, jak i osób w średnim wieku. U starszych są nagminne. Co ciekawe, ten problem występuje najczęściej u osób, które mieszkają w krajach rozwiniętych. Wynika to z diety i prowadzonego trybu życia, gdyż w ubogich rejonach świata ludzie spożywają więcej błonnika, który ułatwia wydalanie.
Zauważyłem, że ludzie coraz swobodniej mówią o tym problemie i nie stanowi on już tabu, tak jak kilka lat temu.
Leczenie tej choroby jest o tyle trudne, że skutecznie działające środki powodują szybkie przyzwyczajenie i pogarszają stan pacjenta. Mimo to, wiele osób kupuje po kilka opakowań herbaty z senesu i kruszyny i tabletek na X. W tym poście chciałem przedstawić problem w skrótowej formie, jego całkowite omówienie to temat na niejedną książkę.
Zauważyłem, że ludzie coraz swobodniej mówią o tym problemie i nie stanowi on już tabu, tak jak kilka lat temu.
Leczenie tej choroby jest o tyle trudne, że skutecznie działające środki powodują szybkie przyzwyczajenie i pogarszają stan pacjenta. Mimo to, wiele osób kupuje po kilka opakowań herbaty z senesu i kruszyny i tabletek na X. W tym poście chciałem przedstawić problem w skrótowej formie, jego całkowite omówienie to temat na niejedną książkę.
Definicja zaparcia
Stan nazywany zaparciem określa się w różny sposób. Według niektórych danych (http://www.meduzo.pl/zaparcie/), zaparcie jest wtedy, gdy wypróżnienie następuje mniej, niż 5 razy w tygodniu, natomiast na stronie http://portal.abczdrowie.pl/zaparcia znajdziemy informację o tym, że prawidłowe może być wypróżnianie nawet 2 razy w tygodniu. Najłatwiej ocenić to na podstawie naszego samopoczucia - jeśli z tego powodu czujemy się źle i mamy problemy w ubikacji, oznacza to stan, który należy leczyć.Zaparcia u dzieci
W przypadku dzieci zaparcie jest najczęściej spowodowane nieprawidłową dietą lub stresem. Cierpi na nie regularnie 10 procent dzieci, a raz na jakiś czas 30 procent dzieci. Pojawiają się podczas zmiany diety lub środowiska (zamiana karmienia piersią na butelkę, wysłanie dziecka do przedszkola, spożywanie dużej ilości słodyczy). Za najważniejszą przyczynę zaparć u dzieci uznaje się brak błonnika w diecie. Pamiętajmy o tym, że czekolada i herbata mają działanie zapierające.
Sposoby leczenia zaparć u dzieci
Jeśli zmiana diety nie przyniesie rezultatu, lub gdy dziecko jest bardzo małe, stosuje się wlewki, podaje się laktulozę (do kupienia w aptekach), sól gorzką i preparaty błonnikowe. Najbardziej wskazane są te ostatnie. Błonnik to nie tylko preparaty w proszkach - najlepsze działanie ma wtedy, gdy jest dostępny w naturalnej formie, w owocach i warzywach.
Zaparcia u dorosłych
U dorosłych zaparcia są spowodowane nieprawidłową dietą, stresem i brakiem czasu. Często obwinia się za nie zespół jelita wrażliwego, ale moim zdaniem ta diagnoza stawiana jest zbyt często. Przy pojawieniu się zaparć powinniśmy stopniowo zwiększyć ilość błonnika w diecie. Największym problemem są zaparcia u osób starszych i to właśnie one najczęściej nadużywają środków przeczyszczających. W ich przypadku konieczne jest dbanie o prawidłową dawkę ruchu i picie odpowiedniej ilości wody.
Uzależnienie od środków przeczyszczających
Przyjmowanie oleju rycynowego i antrachinonów powoduje zwiększone wydzielanie soków jelitowych. Przez to do stolca przenika woda i można go łatwiej wydalić, ale wraz z tym obniża się poziom potasu w organizmie. Powoduje to nasilenie dolegliwości. Podobnie jest w przypadku środków pobudzających ruchy robaczkowe jelit - gdy będziemy je przyjmowali przez kilka dni i je odstawimy, problem jeszcze bardziej się nasili. Błonnik nie powoduje takiego uzależnienia.
Jakie zioła stosuje się na zaparcia?
Leczenie zaparć powinniśmy rozpocząć od środków, które pęcznieją w jelitach. Takie działanie ma większość warzyw, a ziół na zaparcia stosuje się:
- perz
- len
- babkę płesznik i babkę jajowatą
- jabłka
- figi
- agrest
Na pobudzanie wydzielania soków żołądkowych można zastosować:
- berberys
- korzeń mniszka
- lukrecję
- aloes
- perz
- tysiącznik
- len
- lnicę
- kruszynę
- fiołek trójbarwny
- krwawnik
Triphala na zaparcia
Osobny akapit postanowiłem poświęcić preparatowi o nazwie Triphala. Według producenta, ten środek:
- usuwa zaparcia
- zmniejsza poziom glukozy we krwi
- ma działanie przeciwstarzeniowe
- zwiększa odporność i wydolność organizmu
- oczyszcza organy wewnętrzne
- zmniejsza nadwagę
- poprawia trawienie i perystaltykę jelit
- Amla - bogata w witaminę C i antyoksydanty.
- Bibhitaki - zawiera taniny , poprawia stan wątroby i serca
- Haritaki - zawierający antrachinony i glikozydy
Cascara Sagrada - Now Foods
Ostatnim preparatem, który chcę opisać jest Cascara Sagrada 450 mg (Now foods). Według opisu producenta powoduje ona niezbyt mocne ruchy robaczkowe i nie uzależnia. Pochodzi z rośliny o nazwie Rhcimnus purshiana, która rośnie na wybrzeżu Pacyfiku. Jest to odmiana kruszyny.
Środek cieszy się dużą popularnością, gdyż poprawia także trawienie i pracę żołądka. Producent zapewnia, że Cascara Sagrada zawiera także witaminy.
Jeśli masz pytania na temat zaparć, opisz swój problem w komentarzu.
Poniżej przestawiam Ci 3 bardzo dobre preparaty na zaparcia - często korzystam z zakupów w tym sklepie internetowym i polecam!
Poniżej przestawiam Ci 3 bardzo dobre preparaty na zaparcia - często korzystam z zakupów w tym sklepie internetowym i polecam!
Najlepszym produktem według mnie jest kora kruszyny. W smaku nie jest najgorsza, działanie nie jest gwałtowne i najważniejsze dużo też nie kosztuje.
OdpowiedzUsuńAle czy nie uzależnia? W Ziołolecznictwie o. Bonifratrów dla dzieci autor polecał ją nawet dla dzieci, ja nie jestem do końca przekonany
UsuńKruszyna NIE DLA DZIECI! pogarsza sytuacje i uzależnia.
Usuńsobiscie uwazam,ze kora kruszyny i senes to tylko w ostatecznosci,sa to ziola o silnym dzialaniu i mozna je zastosowac raz na jakis czas,kiedy juz nic nie pomaga.Osobiscie proponowalabym duzo blonnika w diecie,nieocenione slliwki suszone,babke plesznik.Osttanio na blogu Klaudyny pojaiwl sie komentarz,w ktorym osoboa opowiadala ze w Warszawie jets poradnia Bonifratow,w ktorej pryzjmuja lekarze leczacy ziolowymi mieszankami,szkoda ze tylko tam jest taka poradnia
OdpowiedzUsuńPoproszę o adres tego bloga. Nie każdy może przyjmować dużo błonnika - jeśli jelita są leniwe, to będzie to powodowało bóle brzucha i wzdęcia, sytuacja jeszcze gorsza od samego zaparcia.
UsuńW Łodzi też jest taka poradnia i apteka dodatkowo, gdzie zrobią Ci mieszanki ziołowe
Usuńziołowyzakatek.pl, zna pan napewno ten blog,niejednokrotnie widzialam tam Pana komentarze.Co do komentarza o poradni Bonifratow w Krakowie to musi Pan odnazlec konkretny wpis ,tyle ze niewiem czego on dotyczyl-pod spodem jest komentarz mowiacy wlasnie o tej poradni.to musi byc cos wspanialego.
OdpowiedzUsuńPoradnia jest jedna, ale Bonifratrzy napisali piękne książki o ziołach - na przykład http://lubimyczytac.pl/ksiazka/43627/ziololecznictwo-ojcow-bonifratrow-dla-dzieci.
UsuńZgadzam się, moja babcia stosowała ich zalecenia, mam jeszcze jej książki, stosuję się do ich zaleceń bardzo często, przerwałam 3 miesiące temu na rzecz dicopegu, w ciąży nie zaleca się stosowania ziół.
UsuńJa próbuję różnych ziół i domowych sposobów na zaparcia,najlepsze dla mnie jest siemię lniane.Ale dziecku podaję Dicopeg-Junior.
OdpowiedzUsuńja też próbowałam różnych ziółek, ale to przed ciążą. W ciąży aplikowałam już czopki eva/qu, są bezpieczne, a z mieszankami bywa różnie. Czasem mogę być niebezpieczne dla płodu.
Usuńskutecznym sposobem na zaparcia w ciazy sa czopki eva/qu ktore dzialaja w ciagu 15min od aplikacji
OdpowiedzUsuńJa boje sie ziół, a raczej ich gwałtownego działania, jezeli chodzi o zaparcia wole czopki evaqu.
OdpowiedzUsuńNa mnie ziółka albo nie działają albo działają zbyt mocno, nie mogę jakoś tego wypośrodkować, może i były by lepsze ale dicopeg jest łatwiejszy w stosowaniu.
OdpowiedzUsuńU mnie jest podobnie i dobrze wiedzieć że nie jestem odmieńcem. A dicopeg wypróbuję przy najbliższej okazji.
UsuńNie wszystkie zioła sa wskazane w ciąży czy w czasie karmienia. Dlatego lepiej stosować eva/qu które nie wchłania sie do krwi.
OdpowiedzUsuń