Nie zgadniesz, jak działa olej kokosowy

Korzyści ze stosowania oleju kokosowego

Olej kokosowy używa się w krajach tropikalnych, takich jak Indie, Sri Lanka, Tajlandia i Filipiny. Był popularny w USA i Kanadzie, jednak kampanie propagandowe z lat siedemdziesiątych promowały olej sojowy i kukurydziany, podając na jego temat nieprawdziwe informacje. Około roku 2000 obwiniano go o to, że zawiera dużo kwasów wysoko nasyconych. Z badań wyciągnięto błędne wnioski i znowu przestano go używać. Nowe badania wskazują na to, że zawiera składniki, które działają na nas pozytywnie. Jest alternatywą dla innych tłuszczy, można go zarówno jeść, jak i używać na ciało i włosy. W dzisiejszym artykule opisujemy jego właściwości.
Olej kokosowy to tłuszcz, który wspomaga:
  • ochronę włosów i skóry
  • odporność na stres
  • utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi
  • spadek wagi
  • wzmocnienie systemu immunologicznego
  • prawidłowe trawienie oraz regulację metabolizmu i poziomu glukozy we krwi
  • nerki i serce
  • zęby i kości
Te korzyści zawdzięczamy wysokiemu poziomowi kwasu laurylowego, kaprylowego i innym składnikom, wykazującym działanie:
Działanie kwasu laurylowego
Organizm gromadzi kwas laurylowy w postaci monolauryny, pomagającej w walce z wirusami i bakteriami takich chorób jak:
  • grypa
  • opryszczka
  • cytomegalia
  • HIV
  • listeria
  • helicobacter pylori
oraz w lambliozie
Mechanizm działania oleju kokosowego nie jest znany.

Skład oleju kokosowego

Ponad 90 procent składników oleju kokosowego to nasycone tłuszcze. Nie panikuj, nie są tak groźne, jak się mówi. Zawiera kwasy tłuszczowe – zarówno jednonienasycone jak i wielonienasycone.
Kwas laurylowy stanowi 40 procent tłuszczu nasyconego, towarzyszą mu takie kwasy jak:
  • kaprylowy
  • myrystynowy
  • palmitynowy
  • linolenowy (wielonienasycony)
Mononienasycone kwasy tłuszczowe w oleju kokosowym reprezentuje kwas oleinowy. W tym surowcu znajdują się też polifenole, estry, polisorbaty, monoglicerydy i związki eterowe, których nazw nie będę przytaczać. Znajdziemy w nim też witaminę E, K i żelazo.

Olej kokosowy na włosy


Olej kokosowy to jeden z najlepszych naturalnych środków wspomagających włosy. Nadaje im blask i wspomaga wzrost. Pomaga redukować utratę protein ze struktury włosa. Dzięki temu włosy wyglądają atrakcyjniej. To zastosowanie wykorzystują kobiety z krajów, o których pisałem na początku artykułu. Używa się go codziennie po kąpieli jako odżywkę, która wspomaga rekonstruowanie zniszczonych włosów. Dzięki olejowi kokosowemu włosy są odporniejsze na zabiegi kosmetyczne. Regularne nakładanie oleju pozwala uwolnić się od łupieżu zwłaszcza wtedy, gdy skóra jest ciągle sucha. Ten składnik znajduje się w szamponach i odżywkach, jednak najlepiej używać czystego, nierafinowanego oleju kokosowego.
Niedługo pojawi się druga część artykułu. Jeśli używałaś oleju kokosowego na włosy lub w inny sposób, podziel się swoją opinią w komentarzu.

Komentarze

  1. witam

    bardzo prosze zerkac na ten artykul.Podaje link http://www.dzieci.org.pl/forum/leczenie-poprzez-zywnosc/o-bialkach-tluszczach-weglowodanach-odklamywanie-jedynej-slusznosci/.Juz niewem co o tym wszystkim myslec,ciagle jakies sprzeczne informacje,bardzo prosze o rade.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziś właśnie pisałem na ten temat w małym artykule www.newsmed.pl/dieta-wysokotluszczowa-jest-dobra-dla-mozgu/. Kiedyś czytałem o super właściwościach oleju kokosowego na stronie http://www.mercola.com/, gdzie ten lekarz zalecał przyjmowanie go w coraz większych dawkach, zaczynając od małych, miał on wspomagać pracę mózgu przy ograniczeniu węglowodanów.
      W tym linku jest też o diecie bez błonnika i węglowodanów - gdy jestem na takiej diecie mijają wszystkie problemy z trawieniem, a gdy wracam do pieczywa, pojawia się ból jelit i inne problemy, a przy spożywaniu błonnika jest najgorzej. Dużo ludzi skarży się na zaparcia po błonniku, dlatego uważam,że nie jest uzasadnione rozpychanie sobie jelit za jego pomocą.

      Usuń
  2. Rozumiem,akurat mnie interesuje na chwile obecna ten olej kokosowy,a razcej jego dzialanie grzybobojcze i to czy faktem jest ze naprawde ma on tyle zalet.
    Ps to co Pan je,bedac na diecie be zblonnika i weglowodanow?ja postaiwlam na warzywa gotowane,tez maja blonnik jednak wmniejszej ilosci,i lepiej sie czuje po jedzeniu gotowanym.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pisałem o tym półtora roku temu http://www.dobreziola.com/2013/02/dieta-niskoweglowodanowa.html?showComment=1415445426449#c7149788459994956623
      można jeść same smakołyki - mięso+tłuszcz+jajka + trochę warzywek.

      Usuń

Prześlij komentarz